Vi har 35 besökare online
     
PDF Skriv ut Skicka sidan

Matilda Het!

 
Matilda
Användar betyg
 
10.0 (1)
En familjekomedi baserad på Roald Dahls rövarhistoria om flickan som kan behålla båda fötterna på jorden samtidigt som hon upphäver jordens dragningskraft! Matilda är en mycket intelligent flicka. Men när man ser hennes föräldrar, frågar man sig vem hon har fått det ifrån. Då hon efter mycket tjat ska få börja skolan, sänds hon till Crunchem Hall - som leds av en riktig häxa! En fantastisk kul film för alla åldrar!

Filmfakta

Originaltitel Matilda
Kategori Familj
Ålder 7 år
Filmlängd 94 min
Talat språk Engelska
Textning SvenskaEngelskaFinskaDanskaNorskaGrekiskaHebreiska
Regi Danny DeVito
Skådespelare Danny DeVitoRhea PerlmanMara Wilson
Produktionsår 1996
SwedishFilmLicens Ja
© Sony Pictures
Finns på streaming Nej

Trailer

Recensioner

Snittbetyg från: 1 användare(s)

 

Betyg:
 
10.0
 
 

1 av 1 tyckte att denna recensionen var till hjälp

Recension

Rubrik Matilda
Recension Fantastiskt rolig film för elever i år 4-5. Fantastiska karaktärer, som stämmer väl med Dahl's bokfigurer. Skildringen av den annorlunda Matilda och hennes speciella ¨talanger¨ är otroligt bra skildrade för att inte tala om skolans rektor och lärare. HÖGT underhållningsvärde,och också utgångspunkt för vidare diskussioner om hur barn resp. vuxna beter sig. Rekommenderar att läsa boken högt först, men det går utmärkt att se filmen utan att ha läst.
Betyg:
 
10.0
Var denna recensionen till någon hjälp?
Yes No
Recenserad av Eva Hunemark
April 16, 2009
Anmäl denna recensionen
 
 
 



























Powered by jReviews
 

Filmpedagogik.nu

Filmomediepedagogik.se är en resurs för dig som vill arbeta med och om film i skolan Länk

Film i skolan

Film i skolan är Svenska Filminstitutets webbsida för material och information om film och filmarbete. Länk

Film i Jönköpings län

Film i Jönköpings län är din lokala resurs. Här kan du få hjälp med dina filmprojekt, gå kurser eller svar på frågor kring skolbio Länk
Mediacenter